Explore The Galilee

Explore the Galilee


ResponseTravel.com Recommends Fauzi Azar Inn

Lonely Planet Author Pick

סיורים עצמאיים

סיור מומלץ בנצרת – באדיבות מסע אחר

כתב: נפתלי הילגר

העיר שבה התבשרה מרים הבתולה על שהיא נושאת ברחמה את בן האלוהים, העיר שבה גדל ישו וממנה יצא לשנות את העולם, היא כיום העיר הערבית הגדולה בישראל. אַ-נָאצְרַה, כך נקראת נצרת בפי תושביה הנוצרים והמוסלמים, החולקים את הסמטאות ואת השווקים, את ריח הקפה והתבלינים, את המאפיות והחומוסיות ואת הכתום-הכתום של שערות הכנאפה. בערבוביה שלה צריך פשוט לשוטט. את הרכב משאירים באחד ממגרשי החניה (יש הרבה ומשלמים מעט), ומשם הולכים. הכל קרוב, ואם לא מוצאים משהו, כי אין כמעט שילוט, נכנסים לחנות הקרובה ושואלים. תושבי נצרת גאים בעירם ושמחים לארח בה (שימו לב: בימי ראשון כמעט הכל סגור).
סדר האתרים כמו שהוא מופיע כאן יוצר מסלול מעגלי מכנסיית הבשורה ואליה, אבל אין דרך אחת לטייל בעיר. אם תראו סמטה יפה שחורגת מהמסלול, לכו בה. כדאי להיעזר במפת העיר העתיקה שבעמוד משמאל, שבה ממוקמים האתרים המוזכרים בכתבה לפי מספריהם.

1. כָּנִיסַת אל-בִּישָארַה
כנסיית הבשורה
כנסיית הבשורה נבנתה מעל למערה שבה, לפי האמונה הנוצרית, התגוררה מרים, ובה התבשרה מפי המלאך גבריאל על הריונה מרוח הקודש. הכנסייה נחרבה פעמים רבות במהלך ההיסטוריה. זו שניצבת כאן היום נחנכה ב-1969, ושולבו בה שרידי הכנסיות הקודמות.
במפלס התחתון נמצאת מערת הבשורה, ובה שלוש קפלות עם מזבחות, עמודי סלע אדמדמים, פסיפס ושרידי הכנסיות מהתקופות הביזנטית והצלבנית. במפלס העליון שוכן אולם התפילה שבו פסיפסים גדולים מתנת קהילות נוצריות ברחבי העולם. דלתות הכנסייה מחופות תבליטי ברונזה ונחושת, ומעליהן ניצבים פסלים וחקוקות דמויות חשובות בנצרות. כיפת האולם בנויה בצורת שושן צחור, הפרח המזוהה עם מרים, והיא מתנוססת לגובה של כמעט שישים מטר מעל למערה. במתחם הכנסייה נמצאת גם כנסיית יוסף שנבנתה מעל ביתו של יוסף הנגר, אישהּ של מרים.
שעות פתיחה: מדי יום, 17:30-8:00 טלפון: 04-6572501

2. אל-בָּאבּור
טחנת הגליל
שוק התבלינים
נכנסים בעד דלת קטנה מימין לרחוב ויורדים במדרגות בעקבות הריח אל חנות גדולה שנפתחה לפני יותר ממאה שנה כטחנת קמח, וכיום היא מציעה שלל שמנים טריים ותבלינים שהם חגיגה לעין ולאף.
מיקום: במרכז רחוב אל-בישארה טלפון: 04-6455596

3. אל-חָמַאם אל-קָדִים
בית המרחץ וגלריית קקטוס

לפני כעשר שנים פתח תושב העיר אליאס שאמה את קקטוס, גלריה וחנות מזכרות שבה מוצגים ונמכרים תכשיטים עבודת יד ויצירות אמנות אחרות. במהלך עבודות השיפוץ של המבנה חשף אליאס בית מרחץ עצום ממדים, ועבר עוד זמן מה עד שהבין שמתחת לבלטות שלו מסתתר אוצר היסטורי מדרגה ראשונה. הארכיאולוגים שבדקו את המקום גילו ממצאים מרעישים: בית המרחץ נבנה לפני אלפיים שנה לפחות, והתנור שסיפק לו את החימום גדול פי שלושה מתנור דומה שנמצא בחפירות העיר בית שאן. ממצאים אלה מלמדים ככל הנראה על קיומה של עיר גדולה מאוד בתקופתו של ישו, בניגוד לטענה הרווחת אודות הכפר הקטן שבו גדל והתחנך. הגלריה עומדת עדיין מעל שרידיו של בית המרחץ, ודרכה מגיעים אליו ומזמינים בו סיורים.
מיקום: ליד כיכר מעיין מרים שעות פתיחה: הגלריה פתוחה בימים שני-שבת 19:00-9:00, הסיורים בבית המרחץ בתיאום מראש מחיר: הכניסה לגלריה חינם, סיורים – 120 שקל לאדם אחד ולקבוצות של שניים עד ארבעה; 28 שקל לאדם בקבוצה של חמישה ומעלה; 15 שקל לילד מעל גיל 4. המחיר כולל כיבוד קל והדרכה של כחצי שעה. אפשר להזמין סיור בלא כיבוד, ואז המחיר נמוך יותר. טלפון : 04-6578539

4. כָּנִיסַת אל-בִּישָארַה אל-אורְתודוקְסִייָה
כנסיית הבשורה היוונית-אורתודוקסית
נקראת גם כנסיית גבריאל הקדוש. בקריפטה של הכנסייה נובע מעיין מרים, שעל שפתו, כך מאמינים היוונים-אורתודוקסים, התבשרה מרים על הריונה מרוח הקודש. כנסיית הבשורה הזאת קטנה, אך נחשבת אחת היפות בארץ בזכות שלל האיקונות, ציורי הקיר היפים והנברשות המפוארות. המבנה הקיים נבנה במאה ה-18 על שרידי כנסייה צלבנית.
שעות פתיחה: שני-שבת 18:00-7:00, סגור בשעות 12:00-10:00
טלפון: 04-6576437

5. סוּּק אל-עָרָאיֵס
שוק הכלות

פעם היה שוק הכלות תחנת חובה של כל כלה מהציבור הערבי. כיום הוא אינו פעיל כבעבר, אך עדיין אפשר למצוא בו נשים צעירות שפוקדות את חנויות הבדים, התכשיטים, הנרות, הקישוטים והשמלות. אזור זה של העיר הוא בדיוק המקום לעזוב את כל המפות וללכת לאיבוד בסמטאות. בכניסה לשוק הכלות, בין כיכר בית הסופר לדיוואן אל-לאג’ון, נמצאת שְבָאט, חנות סדקית שרחוקה מהדימוי האפלולי של חנויות מסוג זה. בשבאט מצוי מבחר עצום של אביזרי תפירה וסריגה, לכלות ולכל מטרה, ואם אין לכם מושג מה זה סדקית – שווה להיכנס בשביל החוויה.

7. פָאוּזִי עָאזֵר אִין
בית הארחה
מעוז ינון טייל בעולם, הלך את שביל ישראל וחזר עם תובנות: לא צריך להרחיק כדי להתפעל מנופים ומתרבויות. מעוז שכר בניין מהמאה ה-18 בלב לִבּה של העיר העתיקה והפך אותו לאכסניה יפהפייה למטיילים ולנופשים. על הבית מכסה תקרה גבוהה מצוירת בעבודת יד, יש בו אולם מרכזי יפה שמשקיף לכנסיית הבשורה וחצר פנימית נעימה עם קשתות אבן.
טלפון: 054-4322328 אינטרנט: www.fauziazarinn.com

8. א-סוּּק
השוק
בשוק העתיק של נצרת יש חנויות תבלינים, בדים, תכשיטים, דוכני כלבו ועוד. בסמטת בעלי המלאכה תוכלו למצוא אומנויות נשכחות כמו יוצרי סכינים, וברחבת שוק הירקות הסמוכה תגלו שאפשר לתבל מרק בכל מיני קוצים ושיש בארץ ירקות שמעולם לא שמעתם עליהם. הבית הגדול השולט על רחבת שוק הירקות הוא ביתה של משפחת אל-פהום, אחת הוותיקות והידועות בנצרת. מתחת לבית יש שתי מאפיות: באחת קונים בייגלה מיוחד במינו עם אניס ובשנייה אוכלים פיצה מצוינת. כשתריחו בהמשך הרחוב ריח חזק של קפה, חפשו את בית הקלייה של משפחת אל-פהום, שהוא מהמפורסמים בארץ.

9. אל-מָסְג’ד אל-אָבְּיָיד
המסגד הלבן
את המסגד הלבן, המסגד הראשון בעיר, בנה עבדאללה אל-ניני לפני כמאתיים שנה. אל-ניני היה שופט נערץ והראשון בשושלת אל-פהום (אל-פהום פירושו החכם באדם). כשקבע את מדיניות המסגד כתב שיטיפו בו לאהבה ולכבוד בלבד ושלא תצא ממנו הטפה לשנאה. כדי להבטיח שמדיניות זו תישמר אחרי מותו, כתב בצוואתו שהאחריות על המסגד תעבור לחכם בבניו או לחכמה בבנותיו או לקעבה שבמֶכָּה, ובלבד שלא יהיה המסגד כפוף לשלטון כלשהו. עד היום קורא האחראי על המסגד (כיום עאטף אל-פהום) את כל הדרשות לוודא שהן ראויות, ולפני חגים של דתות אחרות נושאים דרשות לכבודן.
שעות פתיחה: בכל שעות האור, חוץ משעות התפילה, ובלי תיאום מראש הערות: יש להגיע בלבוש צנוע ולדבר בשקט. באזור המחופה שטיחים יש לחלוץ נעליים.

10. בּוֹלוּס א-סָאדֵס
רחוב פאולוס השישי
רחוב פאולוס השישי הוא רחוב מסחרי לא תיירותי. עם זאת, מרוכזות בו כמה וכמה חנויות ממתקים מסורתיות, שמהן כדאי לפקוד לפחות שתיים: האחת היא אל-מוכתר (מיקום: צת אחרי המשביר טלפון: 04-6461661, יש עוד סניף בכביש תופיק זיאד פינת רחוב המוסכים טלפון: 04-6556027), השנייה היא אל-מחרום (מיקום: מול כיכר העיר טלפון: 04-6552097). ואולי תרצו לדעת שהנצרתים קונים כנאפה באל-מוכתר ובקלאווה באל-מחרום.

11. כפר נצרת

ביקור בקָרְיַית א-נָאצְרַהכפר נצרתמאפשר למבקרים לחוות את תקופתו של ישו: על שטח גדול במרכז העיר שוחזר כפר מהמאה הראשונה לספירה, כולל בתים בני הזמן, מערות לאחסון ואפילו בית כנסת. עזים משוטטות במתחם, נצרתים במיטב האופנה של תקופת בית שני מעבדים את האדמות בכלים עתיקים, ויוסף הנגר מדגים את שיטות הנגרות בתקופתו של ישו. במהלך הקמתו של הכפר התגלו תחתיו שרידי מבנים מתקופת בית שני, והם שולבו בשחזור. במוזיאון הסמוך מתוארת ההיסטוריה של העיר.
מיקום: מול בית החולים הצרפתי שעות פתיחה: שני-שבת 17:00-9:00, בתיאום מראש מחיר: 39 שקל לאדם; 34 שקל לאדם בקבוצה של יותר מעשרה; למשפחות – 30 שקל למבוגר, 18 שקל לילדים בגיל 15-5, חינם לילדים מתחת לגיל 5; יש הנחות לסטודנטים; המחירים המופיעים באתר האינטרנט גבוהים יותר ומיועדים לתיירים.
סיורים: ניתנת הדרכה אודות החיים החקלאיים והחברתיים באותה התקופה (בתיאום מראש, כלול במחיר הכניסה). יש גם סיורים חקלאיים ואפשר להזמין ארוחה באוהל בדואי. טלפון: 04-6456042 www.nazarethvillage.com

12. פאחורת מוסמר

חנא סעיד מוסמאר למד את מלאכת יצור כלי החרס בגרמניה בתחילת המאה התשע עשרה. בשנת 1919 הוא חזר לארץ מולדתו בכדי להקים בית מלאכה הוא סייר בארצות סוריה וירדן במטרה לחפש אדמהקרקעמתאימה לבניית כלי חרס ובסוף החליט עלגבל סיךבנצרת.הוא בני משפחתו יצרו במו ידהם את כלי החרס הראשוננים כמו: הכד הגדול קטוסה, חאבייה, המחבת, כד המים,הכלי המושה, אשר קישטו את הכלים בחריטה מזרחית מקורית ויפה .בהמשך הם יצרו עציצי חקלאות בעלי סגולות מיוחדות בשנות השישים הוכנסו המכשירים המודרניים והתנור החשמלי לאתר הקדרות ובכך הייצור התגוון וסל המוצרים התרחב. משפחת מוסמאר מפעילה מכלול רחב מאוד של תוכניות העשרה מיוחדות הכוללות הסברים אודות תולדות המקצוע חשיבותו וההיסטוריה של האתר, סיור והסבר על תהליך היצור עם הדגמה של אז והיו, סדנאות עבודה לילדי בתי ספר ומשפחותיהם, פינת תערוכה וחנות המפעל, חוגי קרמיקה לכל הגילאים, מסעדה מזרחית אסלית במקום פעיליות לכל המשפחה , תצוגת כלים הקשורים לשמן הזית, הצגת עבודת האובניים ליצירת הכדים לשמירת שמן הזית , סדנת עבודה בחמר להפעלת ילדים וסדנת ציור על כלים מחרס לילדים במקום מסעדה יחודית בה בישול ואפיית האוכל מתבצעים בכלי קדרה וההגשה בכדי החרס שבני המשפחה יצרו במו ידיהם. בתיאום מראש

פתוח ימות השנה למעט ימי ראשון שעות 8:30 20:00 טלפונים: 04-6575996

13 הר הקפיצה:

נוף מרהיב, לתחילת הביקור בנצרת או לסיומו- מומלץ ביותר!!!

הר הקפיצה (בערבית: גבל קפזה) הוא המקום בו על פי המסורת הנוצרית ניסו אנשי נצרת להשליך את ישוע אל מותו, אך הוא קפץ ונמלט מידיהם. כיום מזהים את הר הקפיצה בהר ששמו הרשמי הוא הר קדומים. זהו אכן הר מרשים. ההר, השוכן בפאתי נצרת, בעל מדרון זקוף ותלול ביותר,הבולט מעט מקו המיתאר של הרי נצרת ועל כן מעניק תצפית יפה במיוחד. מההר נראה עמק יזרעאל כמו על כף היד ממש. הגעהמהרחוב הראשי – פאולוס נובעים לכיוון עפולה. ברמזור של יפיע/עפולה/נצרת עילית פונים שמאלה לכיוון נצרת עילית. רמזור ראשון שמאלה. לפני ביס עמל פונים שמאלה ומטפסים עם הכביש להר